Εισαγωγικό Εργαστήριο Η/Υ

Στα πλαίσια της προσαρμογής των πρωτοετών φοιτητών του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ στο νέο τους περιβάλλον, θα πραγματοποιηθούν εργαστηριακά μαθήματα με σκοπό την εξοικείωση τους με τους Η/Υ, και συγκεκριμένα την απόκτηση βασικών γνώσεων χρήσης του Η/Υ, την εξοικείωσή τους με το υλισμικό, το λειτουργικό περιβάλλον των Windows και το περιβάλλον εργασίας των CSLAB γενικότερα.

Η παρουσίαση θα είναι δίωρη και θα αποτελείται από δύο μέρη. Το πρώτο μέρος θα επικεντρωθεί στη χρήση του υπολογιστή και το δεύτερο στην παρουσίαση του υλισμικού. Δεδομένου ότι μια μερίδα των φοιτητών είναι ήδη εξοικειωμένη με τους υπολογιστές, η παρακολούθησή του δε θα είναι υποχρεωτική, αλλά από εκεί και ύστερα θα θεωρείται δεδομένη η βασική γνώση των θεμάτων αυτών σε άλλα μαθήματα, όπως η Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Υπολογιστών. Η παρουσίαση θα γίνει σε ομάδες φοιτητών, και η ένταξη των φοιτητών σε αυτές θα γίνει με βάση τον αριθμό μητρώου των πρωτοετών. Φοιτητές μεγαλύτερων ετών, φοιτητές που για οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν αποκτήσει ακόμα αριθμό μητρώου, και φοιτητές που δεν μπορούν να παρακολουθήσουν με την ομάδα τους θα γίνονται δεκτοί όπου υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις εργασίας.

Πιο συγκεκριμένα, τα εργαστηριακά μαθήματα θα διεξαχθούν ως ακολούθως:

Ομάδα Α: (Αριθμοί μητρώου 3110001 έως 3110050) Τρίτη 25/10 15:00-17:00
Ομάδα Β: (Αριθμοί μητρώου 3110051 έως 3110100) Τετάρτη 26/10 17:00-19:00
Ομάδα Γ: (Αριθμοί μητρώου 3110101 έως 3110150) Πέμπτη 27/10 17:00-19:00
Ομάδα Δ: (Αριθμοί μητρώου 3110151 και άνω) Πέμπτη 27/10 19:00-21:00

(Σε περίπτωση που υπάρξει ενδιαφέρον και μετά την λήξη των άνω μαθημάτων, θα προγραμματιστούν άμεσα και όσα άλλα χρειαστούν.) Τα μαθήματα θα διεξαχθούν στο Εκπαιδευτικό Εργαστήριο Πληροφορικής - Αίθουσα 2 (CSLAB 2) στον 3ο όροφο της πτέρυγας Δεριγνύ.

Ύλη Εργαστηριακών Μαθημάτων
Πρώτο Μέρος: Περιγραφή του περιβάλλοντος εργασίας των CSLAB. Κανονισμοί λειτουργίας. Απόκτηση κωδικών σύνδεσης και πιστοποιητικών ηλεκτρονικής γραμματείας. Σύνδεση στους υπολογιστές. Παρεχόμενο λογισμικό. Σύνδεση σε άλλα συστήματα του πανεπιστημίου. Εισαγωγή στο λειτουργικό περιβάλλον Windows. Βασική χρήση, λειτουργίες, παραμετροποίηση περιβάλλοντος, άνοιγμα και χρήση κειμενογράφου, browser, file manager (explorer), συστήματος λογικών δίσκων, εκτυπώσεις.
Δεύτερο Μέρος: Περιγραφή τυπικού επιτραπέζιου υπολογιστή. Άνοιγμα υπολογιστή, περιγραφή μονάδων, αναγνώριση και περιγραφή εσωτερικών τμημάτων και εξαρτημάτων Η/Υ. Γενική περιγραφή λειτουργίας και σχέσης μεταξύ μονάδων. Αποσυναρμολόγηση – συναρμολόγηση υλικού Η/Υ. Διαδικασία απομάκρυνσης και τοποθέτησης βασικών τμημάτων και εξαρτημάτων με επίδειξη της διαδικασίας. Έλεγχος τυπικών βλαβών και αντικατάσταση εξαρτημάτων.
ΣυνημμένοΜέγεθος
EisagogikoErgastirioPliroforikis_Anakoinosi.pdf349.67 KB