ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΩΝ Α.Ε.Ι.

«Η συνάντηση των μελών ΔΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και επιστημονικών συνεργατών του Τμήματος Πληροφορικής στις 25/9/2013, συζήτησε το θέμα της ΚΥΑ για τη διαθεσιμότητα των εργαζομένων διοικητικών υπαλλήλων και έχει να καταγράψει τα ακόλουθα:

Θεωρεί ότι το κόστος  για τις οικογένειες που θα πληγούν από το μέτρο σε μια τόσο δύσκολη εποχή είναι δυσβάστακτο. Εκφράζει την αμέριστη συμπαράστασή της στους πληττόμενους, εργαζόμενους που όπως όλοι οι υπηρετούντες στο Ίδρυμά μας προσφέρουν με συνέπεια τις υπηρεσίες τους. Πιστεύουμε ότι τα μέτρα αυτά όχι μόνον δεν συνυπολογίζουν τις ανάγκες του Ιδρύματος - θέμα για το οποίο ίσως υπάρχουν ακόμα και διαφορετικές εκτιμήσεις και απόψεις - αλλά ούτε την τρέχουσα στελέχωση και λειτουργία των επιμέρους διοικητικών δομών του, σε συνάρτηση με το είδος των προσφερομένων υπηρεσιών και τις απαιτούμενες δεξιότητες των εργαζομένων, καθώς και τον αριθμό των εξυπηρετουμένων. Η τεκμηριωμένη καταγραφή των παραπάνω χαρακτηριστικών της τρέχουσας κατάστασης, υποστηρίζει πλήρως και σαφώς τη διαπίστωση ότι πλήττεται η λειτουργία του Ιδρύματος.

Στο Τμήμα μας στο οποίο υπηρετούν 6 διοικητικοί στη Γραμματεία, ο καθένας με συγκεκριμένα καθήκοντα και περιγραφή εργασιών, υποστηρίζονται 33 μέλη ΔΕΠ οργανωμένα σε τρεις Τομείς, περισσότεροι από 1500 φοιτητές (μόνο οι νέοι εισακτέοι όλων των κατηγοριών στην τρέχουσα ακαδημαϊκή χρονιά είναι περίπου 290), δύο διαφορετικά μεταπτυχιακά προγράμματα που ανήκουν αποκλειστικά στο Τμήμα και ένα σε συνεργασία με άλλα Τμήματα με 150 περίπου συνολικά φοιτητές, καθώς και 40 περίπου υποψήφιοι διδάκτορες. Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός εργαζομένων που απαιτείται για τα παραπάνω με συγκριτικά στοιχεία τόσο στη χώρα μας όσο και διεθνώς; Οι νέες δομές των Σχολών πόσο διοικητικό προσωπικό θα απαιτήσουν για τη λειτουργία τους; Δεν είναι το μειωμένο διοικητικό προσωπικό των αντίστοιχων Τμημάτων που θα κληθεί να καλύψει το κενό;

Προτείνουμε στη Διοίκηση του Ιδρύματος να προχωρήσει με κάθε πρόσφορο τρόπο - συμπεριλαμβανομένων και των ενδίκων μέσων - στην υπεράσπιση των εργαζομένων.»

Το ανωτέρω ψήφισμα υπογράφει το σύνολο των υπηρετούντων μελών ΔΕΠ, Ε.Σ., ΕΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ του Τμήματος Πληροφορικής.