Π.Σ. στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης-Συμφωνία ΟΠΑ & University of Oslo-Norway

Μια ιδιαίτερα σημαντική διεθνής συμφωνία υπογράφηκε πρόσφατα (τον Σεπτέμβριο 2015) μεταξύ του Τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών, που προσφέρει το Πρόγραμμα  Σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής,  και  του Department of Teacher Education and School Research του University of Oslo- Norway. Πρόκειται για μια συνεργασία η οποία καλύπτει  τους τομείς της αγωγής και της εκπαίδευσης καθώς και της εκπαιδευτικής έρευνας. Στόχος της συμφωνίας αυτής είναι η αμοιβαία επιστημονική αλληλεπίδραση, οι πολιτιστικές ανταλλαγές, η συνεργατική έρευνα καθώς και άλλες μορφές συνεργασίας στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης.
Το Department of Teacher Education and School Research του University of Oslo-Norway κατέχει ηγετική θέση παγκοσμίως στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης, λειτουργεί ένα από τα παλαιότερα (από το 1906) και πιο αξιόλογα διεθνώς προγράμματα για εκπαίδευση διδασκόντων (Teacher Education)  ενώ συνεργάζεται στρατηγικά με το αντίστοιχο πρόγραμμα  του Stanford University των ΗΠΑ.
Την πρωτοβουλία για την υπογραφή της συμφωνίας αυτής είχε η Δρ Βασιλική Μπρίνια, πανεπιστημιακή υπότροφος του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ, σε συνεργασία με τον Πρόεδρο του Τμήματος καθηγητή Θεόδωρο Αποστολόπουλο.