Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Νέους Επιστήμονες, κατόχους Διδακτορικού, προθεσμία: 27/7/2016 (ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ)

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο υλοποίησης της Δράσης «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» (αρ.πρωτ.3315/15.03.2016, κωδικός ΕΔΒΜ20), που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό  Ταμείο  –  ΕΚΤ),  με  Επιστημονικό  Υπεύθυνο  τον  Καθηγητή  και  Αναπληρωτή Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) κ.Μπουραντώνη Δημήτρη και σύμφωνα με την απόφαση της 19ης  Συνεδρίασης της Επιτροπής Διαχείρισης / 06-07-2016, προτίθεται να εντάξει στην παραπάνω Δράση για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, νέους Επιστήμονες  κατόχους  Διδακτορικού  Διπλώματος  Ειδίκευσης  σε  μια  θέση  ανά  μάθημα προπτυχιακού   προγράμματος  σπουδών,  όπως  αναλυτικά  περιγράφονται  στον  Πίνακα Μαθημάτων στο Παράρτημα Β’ της παρούσας πρόσκλησης.

Στο ανωτέρω πλαίσιο, ο ΕΛΚΕ ΟΠΑ προσκαλεί νέους επιστήμονες κατόχους διδακτορικού διπλώματος ειδίκευσης, να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για την παροχή διδακτικού έργου στο ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 και να καταθέσουν Πρόταση Σχεδιαγράμματος Διδασκαλίας  σε ένα από τα μαθήματα των προπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ανά εξάμηνο (έως δύο μαθήματα για όλο το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017).

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΔΩ: http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/2767_a.pdf

-Τμήμα Πληροφορικής

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (Χειμερινό Εξάμηνο)
Τεχνολογίες μοντέρνων υπολογιστών και κύκλος σχεδίασης ολοκληρωμένων, γλώσσα assembly MIPS, μεταφραστές και αρχιτεκτονική υπολογιστών, αριθμητική υπολογιστών, μέτρα απόδοσης υπολογιστών,  σχεδιασμός με VHDL, σχεδιασμός μονάδας ελέγχου (control circuit), σχεδιασμός μονάδας δεδομένων (datapath), διοχέτευση και αποφυγή κινδύνων, σχεδίαση datapath και control ενός κύκλου και πολλαπλών κύκλων, παραλληλισμός σε επίπεδο εντολών, εκτέλεση εκτός σειράς και εξαιρέσεις, μικροπρογραμματισμός, ιεραρχία μνήμης,   εικονική   μνήμη   και   Ι/Ο.   Μελέτη   των   Pentium, PowerPC και RISC αρχιτεκτονικών, παραδείγματα σχεδίασης ενσωματωμένων συστημάτων και System-on-Chip.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟ (Εαρινό Εξάμηνο)
Εφαρμογές στον Ιστό: απαιτήσεις και ιδιαιτερότητες. Αρχιτεκτονική εφαρμογών στον Ιστό: αρχιτεκτονική τριών επιπέδων, οι ρόλοι κάθε επιπέδου. Προγραμματισμός πελάτη εφαρμογών,  προγραμματισμός στο  φυλλομετρητή. Γλώσσες επισημείωσης: HTML, XML. Γλώσσες προγραμματισμού εμφάνισης περιεχομένου εφαρμογών: CSS, XSL. Γλώσσες προγραμματισμού συμπεριφοράς εφαρμογών: Javascript. Aντικειμενοστρεφής   και   συναρτησιακός   προγραμματισμός στη  Javascript.  Προγραμματισμός  οδηγούμενος  από συμβάντα. Ασύγχρονη επικοινωνία μέσω AJAX. Γλώσσες προγραμματισμού εξυπηρετητή: PHP/Ruby. Τεχνολογίες αλληλεπίδρασης πελάτη-εξυπηρετητή. Ασφάλεια εφαρμογών Ιστού, επιθέσεις και τεχνικές αντιμετώπισης. Ορθές πρακτικές ασφάλειας εφαρμογών. Τεχνολογία Λογισμικού Ιστού, Προγραμματιστικά πρότυπα, το πρότυπο Μοντέλο/Προβολή/Ελεγκτής, το μοντέλο REST. Τεχνολογία εφαρμογών για αύξηση επίδοσης, χρήση μνήμης προσωρινής αποθήκευσης (caching), εξισορρόπηση φορτίου. H χρήση υπηρεσιών Ιστού για ανάπτυξη εφαρμογών, τα μοντέλα SAAS, PAAS και ΙΑΑS προγραμματισμού στο Σύννεφο (Cloud computing).

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ (Χειμερινό Εξάμηνο)
Εννοιολογική   θεμελίωση.   Ασφάλεια   στην   Κοινωνία   της Πληροφορίας. Θεωρία τεσσάρων ασυνεχειών. Mοντέλα ασφάλειας πληροφοριών: Bell-La Padula, Clark-Wilson, Denning, China Wall. Ασφάλεια, απανταχού και αυτόνομο υπολογίζειν, περικλειόμενη νοημοσύνη (AmI). Ανάλυση και διαχείριση επικινδυνότητας:  μέθοδοι και εργαλεία. Έλεγχος προσπέλασης: ταυτοποίηση, αυθεντικοποίηση, αγνωστικά και πιθανοτικά πρωτόκολλα, διαχείριση ταυτότητας, βιομετρικές τεχνολογίες. Ιομορφικό λογισμικό: θεωρητικές Cohen, Adleman, Kephart-White,  δούρειοι  ίπποι, προγράμματα  ιοί, μέθοδοι αντιμετώπισης. Πρότυπα (standards) ασφάλειας στις ΤΠΕ. Ιδιωτικότητα και προστασία προσωπικής ζωής: τεχνολογικό, θεσμικό, κανονιστικό πλαίσιο, τεχνολογίες ενσωμάτωσης ιδιωτικότητας (PET). Εισαγωγή στην κρυπτογραφία. Hacking και Hacktivism. Στοιχεία προστασίας κρίσιμων πληροφοριακών και επικοινωνιακών υποδομών. Ασφάλεια στις ασύρματες τεχνολογίες. Εργαστηριακές ασκήσεις. Μελέτες περίπτωσης.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (Εαρινό Εξάμηνο)
Θεωρία    θνησιμότητας:    συνάρτηση    επιβίωσης,    πίνακας θνησιμότητας, ασφαλιστικοί πίνακες ζωής. Ασφαλίσεις ζωής: ασφάλιση λόγω επιβίωσης, ασφάλιση λόγω θανάτου, απλή και μικτή ασφάλιση, ασφάλιστρα, ράντες ζωής και ασφαλίσεις λόγω θανάτου με μεταβλητούς όρους. Ασφαλίσεις ζωής για περιόδους διαφορετικές του έτους: κλασματικές και συνεχείς ράντες ζωής, ασφαλίσεις λόγω θανάτου πληρωτέες τη στιγμή του θανάτου, περιοδικά κλασματικά ασφάλιστρα. Αποθεματικά  ασφαλίσεων:  έννοια,  προοπτικό  και αναδρομικό αποθεματικό, διαδοχικά και ειδικά αποθεματικά. Πράξεις επί των ασφαλιστήριων συμβολαίων.