Ενημερωτική εκδήλωση για Μεταπτυχιακες Σπουδες στο εξωτερικο στην Πληροφορικη

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΟΠΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΟΠΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ, 21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, 12-3 μμ, ΑΜΦ. Β

Μια από τις επιλογές που εξετάζουν πολλοί από τους απόφοιτους του ΟΠΑ μετά την αποφοίτησή τους είναι η συνέχιση των σπουδών τους σε πανεπιστήμια του εξωτερικού στην Πληροφορική και σε συναφή πεδία. Στόχος της εκδήλωσης αυτής είναι η ενημέρωση των φοιτητών όλου του ΟΠΑ σχετικά με τις διαδικασίες που απαιτούνται και, κυρίως, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που έχουν οι σπουδές στο εξωτερικό στο αντικείμενο της Πληροφορικής.

ΟΜΙΛΗΤΕΣ: Πρόσφατοι απόφοιτοί του Τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ που ολοκληρώνουν ή έχουν ήδη ολοκληρώσει μεταπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και μέλη ΔΕΠ του Τμήματος. Μέχρι τώρα έχουν επιβεβαιώσει τη συμμετοχή τους οι ακόλουθοι ομιλητές:

·         Αλέξιος Βουλημενέας (EPFL, Switzerland, and University of California at Irvine, USA)

·         Εβίτα-Ζωή Μπακοπούλου (University of California at Irvine, USA)

·         Αργύριος Τασιόπουλος (UCL, UK)

·         Αλέξανδρος Ψωμάς (UC Berkeley, USA)

·         Γεώργιος Ξυλωμένος (Αναπληρωτής Καθηγητής, ΟΠΑ)

·         Σταύρος Τουμπής (Επίκουρος Καθηγητής, ΟΠΑ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Σύντομες τοποθετήσεις από τους ομιλητές σχετικά με τις εμπειρίες τους, σύντομη επισκόπηση των διαδικασιών, ερωτήσεις από το κοινό.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ:

·         Να επιδιώξω Μεταπτυχιακό Τίτλο Εξειδίκευσης (MSc) ή Διδακτορικό (PhD); Στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα;

·         Ποια είναι τα αναμενόμενα οφέλη για την σταδιοδρομία μου;

·         Πώς μπορώ να βρω ποια είναι τα  «καλά» πανεπιστήμια στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει;

·         Τι χρειάζεται να περιλάβω στην αίτησή μου;

·         Ποιες επιπλέον εξετάσεις χρειάζονται;

·         Πώς μπορώ να εξασφαλίσω χρηματοδότηση για τις σπουδές μου;

·         Και όσες υποβάλετε εσείς!